Regulamin rozliczeń kosztów z tytułu zużycia energii cieplnej do ogrzewania lokali oraz podgrzania wody w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie ulica Kamienna nr 12
Uchwała Nr 20/2019
Rady Nadzorczej Spółdzielni
Mieszkaniowej w Sulechowie
z dnia 24.10.2019 r.
w sprawie : zmian w Regulaminie rozliczeń z tytułu zużycia energii cieplnej do ogrzewania lokali i podgrzewania wody w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie.
Na podstawie § 84 ust. 1 pkt.12 Statutu Spółdzielni, uwzględniając postanowienia § 134 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. ( t. jedn. Z dnia 7.06.2019 r. Dz.U poz. 1065) - Rada Nadzorcza uchwala co następuje :
§ 1
W Regulaminie rozliczeń z tytułu zużycia energii cieplnej do ogrzewania lokali i podgrzania wody w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie ( tj. z dnia 5.12.2012 r. ) zmienia się § 8 i nadaje mu brzmienie :
„ § 8 Rozliczanie energii cieplnej w lokalach w których, nie dokonano wymiany zaworów termostatycznych.
W przypadku gdy użytkownik lokalu nie wyrazi zgody na zamontowanie na grzejnikach zaworów termostatycznych – regulatorów dopływu ciepła, o których mowa w §134 ust. 2,4,6 i 7 wymienionego na wstępie rozporządzenia, koszty ogrzewania lokalu będą rozliczane ryczałtem.,,
§ 2
Uchwała obowiązuje z dniem podjęcia.
R E G U L A M I N
rozliczeń kosztów z tytułu zużycia energii cieplnej do ogrzewania lokali oraz podgrzania wody w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie ulica Kamienna nr 12
Postanowienia wstępne.
I. Podstawa prawna:
-
Ustawa o Spółdzielniach Mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 roku. Tekst jednolity (Dz. U. z 2003r nr 119 poz.1116) z późniejszymi zmianami;.
-
Statut Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie ulica Kamienna nr 12.
-
Prawo Budowlane Dz. U. z 2003 r Nr 207 poz. 2016,
-
Rozporządzenie MSWiA z dnia 16.08.1999 r Dz. U. z 1999 r nr 74 poz. 836,
-
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17.04.2002 r. Dz. U. nr 75 z 2002 r,
-
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo Energetyczne (Dz. U. nr 153 z 2003 r. poz. 1504 wraz z późniejszymi zmianami),
-
Polska Norma PN-EN 834/835 marzec 1999 Podzielniki kosztów ogrzewania do rejestrowania zużycia ciepła przez grzejniki.
II. Regulamin ma zastosowanie do rozliczeń kosztów ogrzewania oraz podgrzania wody
w lokalach mieszkalnych i użytkowych objętych opomiarowaniem oraz
nieopomiarowanych.
III. Określenie pojęć występujących w regulaminie:
-
Przez opomiarowanie c. o. rozumie się urządzenia umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych lokali /podzielnik kosztów, czujnik temperatury/ w budynku;
-
Przez opomiarowanie c. w. rozumie się zamontowanie wodomierzy ciepłej wody;
-
Przez rok rozliczeniowy rozumie się okres 12 miesięcy liczony od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku;
-
Przez pojęcie lokalu rozumie się zarówno lokal mieszkalny jak i użytkowy lub lokal o innym przeznaczeniu;
-
Współczynnik redukcyjny położenia lokalu, określa niekorzystne położenie lokalu w bryle budynku.
-
Współczynnik mocy grzejnej „UF” – współczynnik uzależniony od typu i wielkości zainstalowanego grzejnika;
-
Współczynnik korygujący kubaturowo temperaturowy – w przypadku gdy w nieruchomości znajdują się lokale o różnym charakterze mieszkalne i użytkowe to całkowity koszt ogrzewania budynku najpierw jest dzielony na grupy lokali mieszkalnych oraz grupę lokali użytkowych proporcjonalnie do kubatury oraz temperatury obliczeniowej;
-
Indywidualny odbiorca w lokalu – osoba/y, która posiada tytuł prawny do korzystania z lokalu, bądź osoba/y faktycznie korzystająca z lokalu; właściciel lokalu będący i nie będący członkiem Spółdzielni, a także osoba fizyczna lub prawna posiadająca umowę na zakup od Spółdzielni energii cieplnej;
-
K.R.S. – Krajowy Rejestr Sadowy;
-
Zarząd – zarząd S.M. ustanowiony zgodnie ze statutem Spółdzielni przez Radę Nadzorczą oraz zgodnie z zapisami w K.R.S;
-
Rada Nadzorcza – Rada Nadzorcza S.M. wybrana przez przedstawicieli członków S.M. na Zebraniu Przedstawicieli Członków, a skład jej ujawniony w K.R.S.
-
Opłata zaliczkowa – opłata miesięczna w wysokości ustalonej przez Radę Nadzorczą i wnoszona przez indywidualnego odbiorcę ciepła w lokalu przez okres rozliczeniowy;
-
Koszty stałe – koszty ponoszone przez Spółdzielnię niezależnie od zużycia energii cieplnej.
-
Koszty zmienne – koszty ponoszone przez Spółdzielnię w zależności od zużycia energii cieplnej.
-
Budynek – budynek wielorodzinny, a także grupa budynków opomiarowanych wspólnym licznikiem energii cieplnej bądź zasilanych z jednej kotłowni, jeżeli uchwała/y Rady Nadzorczej tak postanowi;
-
c. o. – centralne ogrzewanie;
-
c. w. – podgrzanie wody.
§ 1
Postanowienia ogólne.
-
Koszty zakupu energii cieplnej dostarczonej do budynku lub wytworzenia ciepła w kotłowni lokalnej pokrywane są w całości przez indywidualnych odbiorców ciepła w lokalach znajdujących się w tym budynku.
-
Jeżeli w budynku mieszkalnym występują lokale opomiarowane i nieopomiarowane, rozliczenia dokonuje się dla lokali opomiarowanych z uwzględnieniem opłat zastosowanych do lokali nieopomiarowanych, które to opłaty obniżają koszty energii cieplnej całego budynku.
-
Lokale i pomieszczenia nieopomiarowane rozliczane są z maksymalnego zużycia w danej nieruchomości.
-
Całkowita ilość energii cieplnej zużytej przez budynek mierzona jest przez licznik energii cieplnej umieszczony w węźle lub węzłach cieplnych.
-
Podział zużycia energii cieplnej następuje według poniższych zasad:
-
w przypadku osobnych liczników na c. o. i c. w. – według wskazań liczników,
-
w przypadku zainstalowanego podlicznika na c. w. – energia zużyta na podgrzanie wody obliczana jest na podstawie podlicznika, a energia zużyta na c. o. według licznika głównego pomniejszając o wskazania podlicznika,
-
w przypadku zainstalowania tylko jednego licznika głównego – podział następuje 70 % kosztów całkowitych to koszty c.o. 30 % to koszt podgrzania wody.
-
jeżeli w budynku występuje kilka węzłów cieplnych, wskazania liczników ciepła sumuje się, a blok rozlicza się jako całość bez podziału na węzły cieplne.
-
w przypadku węzłów grupowych podliczniki w poszczególnych budynkach są podzielnikami energii cieplnej zużytej w węźle grupowym
-
zużycie i koszty energii cieplnej wytworzonej w kotłowni lokalnej dzieli się w następujący sposób:
-
zużycie energii na potrzeby c. o. według wskazań liczników energii cieplnej zamontowanych w poszczególnych blokach,
-
zużycie energii cieplnej na potrzeby c. w. według wskazań licznika energii cieplnej wspólnego dla wszystkich bloków; a zużycie na poszczególne budynki według wskazań wodomierzy zamontowanych na cyrkulacjach
-
-
-
Rozliczenia energii cieplnej z indywidualnymi odbiorcami dokonuje się do 30 kwietnia każdego roku po okresie rozliczeniowym.
-
Rozliczenie indywidualne dla każdego indywidualnego odbiorcy będzie dokonywane poprzez usługę zewnętrzną lub przez zarząd Spółdzielni, który rozlicza nieruchomości nieopomiarowane oraz system GT-15.
-
Niedopłaty wynikające z rozliczenia energii cieplnej powinny być uregulowane do dnia 30 lipca każdego roku, a po tym terminie można naliczać odsetki ustawowe, które stanowią pożytki Spółdzielni.
-
Nadpłaty wynikające z rozliczenia energii cieplnej przeksięgowywane są na poczet przyszłych opłat. Na pisemny wniosek indywidualnego odbiorcy, Spółdzielnia zwraca nadpłatę w terminie do 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W przypadku zadłużenia właściciela, nadpłatą kompensuje się wymagalne opłaty.
-
Niemożność dokonania odczytów z urządzeń pomiarowych lub dzielących koszty z winy lokatora powoduje rozliczenie lokalu według współczynnika 1,2 maksymalnego zużycia w danej nieruchomości.
-
Stawki zaliczki na c. o. i podgrzanie wody oraz wysokości ryczałtów ustalane są Uchwałami Rady Nadzorczej.
-
Koszty rozliczeń energii cieplnej ponoszą indywidualni odbiorcy energii cieplnej.
-
Za ustalanie mocy zmówionej odpowiada Zarząd Spółdzielni.
-
W przypadku zbycia lokalu w trakcie trwania okresu rozliczeniowego następca przejmuje wszelkie skutki rozliczeń.
-
W przypadku zbycia lokalu w trakcie trwania okresu rozliczeniowego, można dokonać rozliczenia kosztów energii cieplnej zbywcy lokalu na jego wniosek oraz pod warunkiem, że pokryje on koszty dokonania rozliczenia całego budynku.
-
W przypadku budynków w których znajdują się lokale o różnym charakterze ( lokale usługowe i mieszkalne), całkowity koszt ogrzania budynku jest dzielony proporcjonalnie do współczynników kubaturowo temperaturowych i powierzchni użytkowej poszczególnych grup lokali. Koszty grupy lokali użytkowych obciążają działalność tych lokali a koszty lokali mieszkalnych są rozliczane przy pomocy podzielników kosztów na poszczególne lokale mieszkalne.
-
Rozliczenie kosztów ogrzewania w danej nieruchomości przy zastosowaniu wskazań urządzeń podzielnikowych może być zastąpione systemem rozliczeń proporcjonalnie do powierzchni użytkowych poszczególnych lokali, jeśli zażąda tego w formie pisemnej więcej niż 50 % członków użytkowników lokali w danej nieruchomości. Zmiana systemu rozliczania może być dokonywana tylko przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.
-
W celu ochrony właściwych warunków eksploatacyjnych lokali każdy użytkownik ma obowiązek stosowania nastaw zaworów grzejnikowych zapewniających wymaganą temperaturę użytkowania pomieszczeń nie niższą niż 16 O C(rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku)
§ 2
Elektroniczne podzielniki kosztów.
-
Elektroniczne podzielniki kosztów stanowią własność firmy, od której zostały wydzierżawione.
-
Koszty dzierżawy podzielników ponoszą odbiorcy ciepła w lokalu w wysokości ustalonej w umowie dzierżawy.
-
Poprawność użytkowania podzielników kosztów podlega kontroli przez Spółdzielnię i właściciela podzielników. W przypadku zlecenia przez Spółdzielnię na wniosek członka dodatkowych kontroli zewnętrznych, koszty kontroli pokrywa Spółdzielnia jeżeli stwierdzono nieprawidłowość, natomiast jeżeli kontrola nie wykazała nieprawidłowości koszty pokrywa osoba wnioskująca.
-
Zakazuje się jakichkolwiek manipulacji przy podzielnikach kosztów mogących mieć wpływ na poprawne rozliczenie.
-
Naprawa uszkodzonego, z winy indywidualnego odbiorcy, podzielnika kosztów lub jego wymiana, jak również powtórny montaż w przypadku wymiany grzejnika obciąża indywidualnego odbiorcę.
-
Indywidualny odbiorca jest zobowiązany do ochrony podzielników kosztów przed ich zniszczeniem bądź zerwaniem plomb.
-
Indywidualny odbiorca jest zobowiązany do natychmiastowego powiadomienia Spółdzielni o zauważonych usterkach czy wadach podzielników kosztów.
-
Elektroniczne podzielniki kosztów nie są urządzeniami pomiarowymi określającymi wielkość zużycia energii cieplnej, a są urządzeniami pomiarowymi służącymi do podziału zużytej energii cieplnej na poszczególne lokale i do rozliczenia kosztów energii cieplnej.
-
Za podzielnik kosztów uważa się również czujniki temperatury (System GT-15) zamontowane u indywidualnych odbiorców.
-
Serwis odczytowy podzielników: Spółdzielnia Mieszkaniowa ma obowiązek inwentaryzować urządzenia grzewcze: w celu dokładnego inwentaryzowania urządzeń grzewczych należy :
-
sprawdzić plomby podzielników,
-
sprawdzić czy są wymienione grzejniki, sprawdzić rodzaj grzejnika(typ, moc, opomiarowanie i tp.),czy jest możliwość demontażu grzejnika (zainstalowane zawory przy grzejnikach) oraz czy wszystko jest zgodne z dokumentacją pierwotną oraz czy przy zamianie grzejników lokator posiadał zgodę Spółdzielni,
-
informować mieszkańców o konsekwencjach zerwania plomby ,wymianach grzejników itp.,
-
oraz zapoznawać mieszkańców w razie potrzeby z regulaminem rozliczania zużycia energii cieplnej,
-
po dokonanym przeglądzie informować pisemnie Spółdzielnię Mieszkaniową o dokonanym przeglądzie i jego wynikach.
§ 3.
Wodomierze ciepłej wody.
-
Wodomierze stanowią własność indywidualnego odbiorcy.
-
Wodomierze wyposażone w moduł odczytu radiowego są własnością spółdzielni.
-
Jeżeli w lokalu zainstalowano więcej niż jeden wodomierz to zużycie wody oblicza się na podstawie ich sumy.
-
Wodomierze podlegają legalizacji w okresach pięcioletnich. Wodomierz nie posiadający ważności legalizacji nie może stanowić podstawy do rozliczenia energii cieplnej. W takim przypadku zużytą energię cieplną przyjmuje się według ustalonego ryczałtu.
-
Legalizację lub wymianę wodomierza można przeprowadzić po uzyskaniu warunków wydanych przez Spółdzielnię. Koszty z tym związane pokrywa odbiorca.
-
Zabrania się jakiejkolwiek ingerencji w urządzenia pomiarowe mogące mieć wpływ na końcowe rozliczenie.
-
Indywidualny odbiorca jest zobowiązany do ochrony wodomierzy przed ich zniszczenie bądź zerwaniem plomb oraz do natychmiastowego powiadomienia Spółdzielni o zauważonych usterkach czy wadach wodomierza
-
Wielkość zużycia ciepłej wody stanowi podstawę do rozliczenia kosztów podgrzania wody.
-
W przypadku zalegania z opłatami zaliczkowymi za trzy pełne miesiące dotyczące zużytej ciepłej wody, Spółdzielnia ma prawo odciąć dopływ ciepłej wody do lokalu.
-
Indywidualny odbiorca ma obowiązek dokonywania comiesięcznych odczytów zużyć wody i zgodnie z nimi dokonywania wpłat zaliczkowych na konto Spółdzielni. Brak odczytów może spowodować rozliczenie c. w. według ryczałtu.
-
Na wodomierzach „suchych” Spółdzielnia montuje plomby antymagnetyczne. Zmiana pola magnetycznego plomby potwierdzona protokolarnie, dowodzi stosowania niedozwolonych urządzeń w celu zakłócenia prawidłowej pracy wodomierza. Wskazania wodomierza nie są uznane za prawidłowe a zużytą energię cieplną przyjmuje się według ustalonego ryczałtu niezależnie od ilości wodomierzy w danym lokalu za cały rok obrachunkowy.
-
Koszty odczytów obciążają indywidualnego odbiorcę.
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa może pobierać odsetki ustawowe od nieterminowych wpłat za wodę, rozpoczynając wg stanu na dzień 31.12.2005 roku.
§ 4.
Współczynniki korygujące i UF.
-
Współczynniki „LAF” i „UF” są współczynnikami redukcyjnymi naliczonych jednostek przez podzielniki kosztów i są wstępnie ustalone przez firmę rozliczeniową.
-
Współczynniki „UF” podlegają korygowaniu przez firmę rozliczeniową w przypadku wymiany grzejnika bądź zmiany jego mocy grzejnej.
-
Współczynniki „LAF” i „UF” służą do wyliczenia zredukowanych jednostek obliczeniowych według wzoru: zredukowane jednostki obliczeniowe w lokalu = (odczyt podzielnika kosztów na koniec okresu rozliczeniowego – odczyt podzielnika kosztów na początek okresu rozliczeniowego) x UF x LAF.
-
Współczynników „LAF” i „UF” nie stosuje się w lokalach, gdzie zamontowane są czujniki temperatury w systemie GT-15.
-
Współczynniki „LAF” ustalone dla systemu rozliczeniowego przez Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Technik Instalacyjnych „INSTAL” w Warszawie stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu można stosować do czasu ustalenia współczynników korygujących o których mowa w pkt. 6 i 7.
-
W celu uwzględnienia wpływu usytuowania lokali rozliczanych na podstawie podzielników kosztów na wysokość opłat za ogrzewanie należy stosować współczynniki korygujące uwzględniające niekorzystne położenie lokalu w bryle budynku.
-
Współczynniki korygujące ustala się w oparciu o warunki obliczeniowe na podstawie dokumentacji technicznej, z uwzględnieniem stanu technicznego budynku oraz ochrony cieplnej przegród zewnętrznych. Współczynniki stosowane są do poszczególnych lokali w danym budynku.
§ 5.
Indywidualne rozliczenie kosztów zużycia energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania.
-
Indywidualne rozliczenie lokali dokonywane jest przez firmę zewnętrzną na podstawie umowy rozliczeniowej lub przez zarząd.
-
Za dokonanie rozliczenia będzie pobierana opłata w wysokości ustalonej w umowie rozliczeniowej. Należność ta zostanie uwzględniona w rozliczeniu z poszczególnymi indywidualnymi odbiorcami okresu rozliczeniowego, którego ono dotyczy.
-
Na wniosek indywidualnego odbiorcy, Spółdzielnia może dokonać korekty rozliczenia tylko nieruchomości nieopomiarowanych oraz systemu GT-15. Pozostałych odbiorców firma rozliczeniowa.
-
Jeżeli została dokonana korekta rozliczenia lokalu na podstawie ust. 3 z winy rozliczającego, to wówczas powinna być ponownie rozliczona cała nieruchomość. Koszt ponosi firma rozliczająca .
-
Indywidualni odbiorcy wnoszą comiesięczne zaliczki na poczet kosztów centralnego ogrzewania w wysokości ustalonej Uchwałą Rady Nadzorczej. Wysokość zaliczki może być zmieniana w ciągu roku kalendarzowego przez Radę Nadzorczą, jeżeli zaistnieją ważne okoliczności.
-
Koszt dostawy energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania wylicza się na
podstawie otrzymanych faktur bądź faktycznych kosztów kotłowni lokalnej z
uwzględnieniem § 1 pkt. 7. Koszt ten obejmuje:
-
Opłatę stałą – jest to koszt: abonamentu, koszt zamówionej mocy cieplnej, przesyłu energii cieplnej, remontów, konserwacji i eksploatacji urządzeń i węzłów cieplnych, przy kotłowni lokalnej są to koszty niezależne od wielkości produkcji energii cieplnej lub w minimalnym stopniu zależne.
-
Opłatę zmienną – jest to koszt zużytego ciepła wyrażony w zł /GJ –czyli całkowita ilość ciepła zużytego przez budynek lub grupę budynków przynależnych do danego węzła cieplnego mierzona jest przez licznik ciepła umieszczony w węźle cieplnym lub w budynku.
-
Koszty rozliczenia,
-
Do kosztów energii – opłaty zmiennej dodaje się lub odejmuje saldo powstałe pomiędzy końcowym rozliczeniem poprzedniego okresu rozliczeniowego, a przeprowadzonymi korektami indywidualnych rozliczeń dokonanymi w wyniku uwzględnienia uzasadnionych odwołań użytkowników lokali.
-
Wprowadza się następujące zasady podziału kosztów ogrzewania danej nieruchomości.
-
opłatę stałą i zmienną dzielimy na poszczególne lokale:
-
koszty ogrzewania części wspólnych 75% - proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni lokalu - mieszkania, obejmujące koszty ogrzania części wspólnej budynku (klatki schodowe, pralnie suszarnie, łazienki, piony instalacyjne itp,)
-
koszty zmienne 25% - pozostałych kosztów, podzielonych w zależności od indywidualnego zużycia energii cieplnej obliczonego według jednostek zużycia (wskazań podzielników kosztów i parametrów grzejników) z uwzględnieniem współczynników redukcji, dotyczącym położenia mieszkania w budynku opracowanych na podstawie zaleceń Centralnego Ośrodka Badawczo - Rozwojowego Techniki Instalacyjnej „INSTAL” w WARSZAWIE z marca 2001 roku.”
-
Do indywidualnych rozliczeń dodaje się koszty dzierżawy podzielników kosztów, koszty rozliczenia oraz ewentualne koszty napraw, dodatkowego montażu itp.
-
Jeżeli ustalony na podstawie urządzeń podzielnikowych koszt zmienny ogrzewania danego lokalu jest mniejszy w przeliczeniu ma m2 powierzchni lokalu niż połowa uśrednionego kosztu zmiennego wszystkich lokali w danej nieruchomości, to obciążenie kosztami zmiennymi ogrzewania ustala się w przeliczeniu na m2 powierzchni lokalu w wysokości połowy uśrednionego kosztu zmiennego dla wszystkich lokali mieszkalnych w danej nieruchomości.”
§ 6.
Indywidualne rozliczenie kosztów zużycia energii cieplnej na potrzeby podgrzania wody.
-
Do rozliczenia kosztów energii cieplnej zużytej na podgrzanie wody stosuje się odpowiednio zapisy § 5 ust. 2, 3, 4, z zastrzeżeniem, że rozliczenia dokonuje Spółdzielnia lub może zlecić.
-
Koszty całkowite dzieli się na:
-
koszty stałe w wysokości wynikających z faktur dostawcy bądź ustalonych przez zarządcę w przypadku kotłowni lokalnej, które następnie dzieli się na indywidualnych odbiorców według m2 powierzchni użytkowej lokalu. Koszty stałe lokalu oblicza się według wzoru: koszty stałe lokalu = obliczeniowe koszty stałe :sumę zużyć wody ciepłej wszystkich lokali x zużycie wody w danym lokalu. Koszty stałe dzielone są na indywidualnych odbiorców również tych, dla których stosuje się ryczałt. Do kosztów stałych zaliczamy:
-
opłata za moc zamówioną,
-
opłata abonamentowa,
-
opłata za usługi przesyłowe,
-
koszty nośnika,
-
przy kotłowni lokalnej – koszty ponoszone niezależnie od wielkości produkcji energii cieplnej lub w minimalnym stopniu zależne.
Ks - koszty stałe lokalu
Oks – obliczeniowe koszty stałe nieruchomości
Sqc- ilość wody zużytej we wszystkich lokalach
Qi - ilość wody zużytej w danym lokalu.
Oks
Ks = --------------x Pui
Puc
-
koszty zmienne wynikające z różnicy kosztów całkowitych i kosztów stałych. Koszy zmienne rozliczane są na podstawie zużyć ciepłej wody przez indywidualnych odbiorców według poniższych zasad:
-
koszty zmienne wrażają się wzorem: koszty zmienne = (koszty całkowite – koszty stałe) : sumę zużycia ciepłej wody z wszystkich lokali x zużycie w danym lokalu,
Kz - koszty zmienne lokalu
Kc - koszty całkowite nieruchomości
Ks – koszty stałe nieruchomości
Sqc- ilość wody zużytej we wszystkich lokalach
Qi – ilość wody zużytej w danym lokalu
Kc – Ks
Kz = ----------------x Qi
Sqc
-
od tak wyliczonych kosztów odejmuje się wpłaty ryczałtowe pomniejszone o koszty stałe ryczałtu według wzoru: dodatkowe przychody = (wpłaty ryczałtowe – koszty stałe ryczałtu) : sumę zużycia ciepłej wody z wszystkich lokali x zużycie w danym lokalu,
-
do powyższych kosztów dodaje się koszty rozliczenia,
-
Procent kosztów stałych do kosztów całkowitych nie może przekraczać normy ustawowej.
§ 7
Rozliczenie energii cieplnej w przypadkach uszkodzeń urządzeń bądź ingerencji w urządzenia pomiarowe lub dzielące koszty, oraz rozliczanie lokali mieszkalnych nie posiadających nagrzejnikowych podzielników kosztów w nieruchomościach w których większość lokali jest opomiarowanych.
-
Niezawinione uszkodzenie wodomierza bądź podzielnika kosztów powoduje rozliczenie kosztów energii cieplnej zgodnie z interpolacją. Jeżeli uszkodzenie dotyczy jednego z wielu zainstalowanych podzielników kosztów, rozliczenie według tej zasady dotyczy danego pomieszczenia. Jeżeli uszkodzenie dotyczy jednego z wielu wodomierzy ciepłej wody, rozliczenie według powyższej zasady dotyczy całości zużycia wody.
-
Stwierdzenie śladów manipulacji przy urządzeniach służących do rozliczenia energii cieplnej mogących mieć wpływ na ich wskazania lub demontaż urządzeń powoduje rozliczenie według najwyższego zużycia w nieruchomości + 20 % zwyżki. Rozliczenie to dotyczy całości lokalu niezależnie od ilości zakwestionowanych urządzeń lub pomieszczeń.
-
W przypadku zmiany grzejnika lub montażu dodatkowego grzejnika albo jego elementów lub wymiany wodomierza bez zgody zarządu Spółdzielni, rozliczenie następuje jak w ust.2.
-
Jeżeli nie dokonano odczytów urządzeń z w wyniku braku dostępu do lokalu rozliczenie następuje według maksymalnego zużycia w nieruchomości. W przypadku dokonania odczytu po rozliczeniu bloku zarząd może dokonać korekty rozliczenia lokalu, lub można dokonać rozliczenia okresu dwuletniego.
-
Jeżeli niemożność dokonania odczytów następuje drugi rok z kolei (lub więcej), rozliczenia dokonuje się jak w ust.2.
-
W przypadku zamontowania grzejników w łazience o mocy przekraczającej 500 W, do sumy skorygowanych jednostek obliczeniowych w lokalu dodaje się 2.000 jednostek.
-
Jeżeli zaistnieją przypadki nie uwzględnione powyżej, decyzję w sprawie sposobu postępowania podejmuje Zarząd Spółdzielni.
-
Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę o korekcie rozliczenia indywidualnego odbiorcy w losowo uzasadnionych przypadkach.
-
Jeżeli następuje korekta rozliczenia lokalu mieszkalnego to różnica wynikająca z korekty będzie uwzględniona w kosztach do rozliczenia w roku następnym.
-
Lokale nieopomiarowane rozliczane są od m2 powierzchni użytkowej, w wysokości 2,0 średniego kosztu ogrzewania m2 powierzchni użytkowej w danej nieruchomości sprzed dwóch lat.
-
Zasada powyższa dotyczy także przypadków gdy lokator nie wyraża zgody na montaż podzielnika nawet w jednym pomieszczeniu, cały lokal jest rozliczany jak wyżej.
§ 8.
Rozliczenie energii cieplnej w systemie GT-15
1.Koszty energii cieplnej pobranej do ogrzania lokali obliczane są tak samo jak w przypadku elektronicznych podzielników kosztów nagrzejnikowych.
2.W każdym lokalu na wysokości 1,8 m. od poziomu posadzki zamontowany jest czujnik temperaturowy zliczający tzw stopniodni.
3.Podział kosztów następuje : koszt energii cieplnej pobranej przez wszystkie lokale: przez sumę stopniodni całej nieruchomości x ilość stopniodni wykazanych w danym lokalu= koszt ogrzania danego lokalu.
Kol – koszt ogrzania lokalu
Stl - stopniodni danego lokalu,
Stn - stopniodni całej nieruchomości
Kon – koszt ogrzania całej nieruchomości
Kon
Kol = -----------------x Stl
Stn
§ 9.
Rozliczanie nieruchomości nieopomiarowanych.
1. Nieruchomości nieopomiarowane to znaczy lokale nie wyposażone w podzielniki kosztów, koszty rozliczane są w stosunku do powierzchni użytkowych poszczególnych lokali.
2. Podział kosztów następuje: suma kosztów poniesionych na ogrzanie nieruchomości: powierzchnię użytkową całej nieruchomości x powierzchnię użytkową danego lokalu = koszt ogrzania danego lokalu.
3. Terminy rozliczeń, wpłaty niedopłat i wypłaty nadpłat tak samo jak w § 1 pkt 7, 8,10,11.
§ 10
Bonifikaty w opłatach za ciepło.
A. Użytkownikom przysługują bonifikaty w opłatach za ciepło dostarczane do ogrzewania mieszkań i do podgrzewania wody użytkowej, jeśli z powodu wadliwego działania instalacji odbiorczych lub zaniżenia parametrów ciepła przez dostawcę :
1. temperatura w lokalu jest niższa od temperatury obliczeniowej określonej w odrębnych przepisach i obowiązujących Polskich Normach tj. + 20 st. C przy max nastawie zaworów
2. temperatura podgrzanej wody jest w punkcie czerpalnym niższa niż 45 st. C.
B. Określa się następujące wielkości bonifikat o których mowa w ust. A pkt. 1. Za każdą rozpoczętą dobę niedogrzania w wysokości stanowiącej równowartość :
1. 1/30 opłaty miesięcznej za ogrzewanie jeżeli obniżenie temperatury nie przekroczyło 2 st. C. W stosunku do temperatury obliczeniowej.
2. 1/15 opłaty miesięcznej za ogrzewanie jeżeli obniżenie temperatury przekroczyło 2 st. C. w stosunku do temperatury obliczeniowej
C. W przypadku określonym w ust. A pkt. 2 za każdą rozpoczętą dobę w której nastąpiło obniżenie temperatury ciepłej wody użytkowej w wysokości stanowiącej równowartość :
1. 1/30 opłaty miesięcznej za ciepło na podgrzanie ciepłej wody użytkowej jeżeli temperatura wody nie była niższa od 40 st. C.
2. 1/15 miesięcznej opłaty za ciepło na podgrzanie wody użytkowej jeżeli temperatura była niższa niż 40 st. C,
D. Bonifikaty w opłatach rozlicza się z użytkownikami lokali w okresach rocznych. Udzielone użytkownikom lokali bonifikaty nie zrekompensowane bonifikatami przyznanymi spółdzielni przez dostawcę energii stanowią zmniejszenie przychodów gospodarki cieplnej z tytułu podgrzania wody w danej nieruchomości.
§ 11
Postanowienia końcowe.
-
Użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia reklamacji dotyczącej rozliczenia. Reklamacje należy złożyć w formie pisemnej do Spółdzielni. Spółdzielnia bądź firma rozliczająca udzieli odpowiedzi w terminie do 30 dni od złożenia reklamacji.
-
Okres oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji nie zwalnia użytkownika lokalu od uregulowania należności w przypadku niedopłaty w terminie jak w § 1 pkt 7.
-
Instalacja centralnego ogrzewania stanowi normatywne wyposażenie budynku. Za jej utrzymanie w należytym stanie technicznym odpowiadają organy statutowe Spółdzielni, wprowadzanie jakichkolwiek zmian w wyposażeniu instalacji-na przykład zmiana przekroju przewodów, rodzaju grzejników, zaworów przygrzejnikowych, nastaw kryzujących oraz ewentualna likwidacja grzejnika jest możliwa dopiero po uzyskaniu zgody Spółdzielni. Demontaż grzejników w jakimkolwiek pomieszczeniu ogrzewanego lokalu nie powoduje wyłączenia powierzchni tego pomieszczenia z ogrzewanej centralnie powierzchni użytkowej lokalu, stanowiącej podstawę do ustalania obciążeń z tytułu kosztów stałych c.o.
-
W przypadku jakiejkolwiek dokonanej przez użytkownika lokalu samowolnej przebudowy instalacji i urządzeń grzewczych, w tym zmiany (demontażu) grzejników a tym samym zmniejszenie powierzchni ogrzewanej instalacją c.o., co może doprowadzić do niedogrzań niektórych pomieszczeń, a także do zakłóceń w działaniu wentylacji grawitacyjnej budynku- lokal w którym dokonano tych czynności uznany zostaje jako nieopomiarowany. Sprawca samowolnych zmian zobowiązany jest przywrócić stan pierwotny i pokryć wszelkie koszty usunięcia skutków wprowadzenia samowolnych zmian instalacji c.o.
-
Niniejszy regulamin stanowi podstawę prawną do rozliczeń pomiędzy odbiorcą ciepła w lokalu, a Spółdzielnią.
-
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym regulaminie, decyzje podejmuje Rada Nadzorcza Spółdzielni.
-
Jednolity tekst regulaminu uchwaliła Rada Nadzorcza Spółdzielni i będzie on obowiązywał do rozliczeń zużycia energii cieplnej od 2012 roku.
-
Rada Nadzorcza zobowiązuje Zarząd do poinformowania Członków o wprowadzonych zasadach rozliczania c. o. i podgrzania wody.
Jednolity tekst regulaminu z dnia 05 grudnia 2012 roku.