Regulamin zasad przeprowadzania termomodernizacji budynków i rozliczania poniesionych kosztów w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie
Regulamin
zasad przeprowadzania termomodernizacji budynków i rozliczania poniesionych kosztów w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie.
Rozdział I. Podstawa prawna.
Podstawą prawną uchwalenia niniejszego Regulaminu stanowią przepisy:
-
Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów tj. Dz.U z 2018 r. poz. 966.
-
Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
-
Statut Spółdzielni.
Rozdział. II. Pojęcie i zakres termomodernizacji.
1. Termomodernizacja budynku obejmuje wykonanie robót inwestycyjnych polegających na ulepszeniu, które umożliwiają zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną oraz obniżenie kosztów użytkowania budynku, w wysokości pozwalającej na skorzystanie Spółdzielni z pomocy Państwa przewidzianej w Ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Do robót - ulepszeń przedsięwzięcia termomodernizacyjnego należą:
- ocieplenie ścian od zewnątrz, dachów i stropodachów,
- wymiana okien na klatkach schodowych i drzwi zewnętrznych,
- modernizacja węzła ciepłowniczego oraz zainstalowanie automatyki sterującej, - modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej w budynku,
- modernizacja lub wymiana systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i zainstalowanie urządzeń zmniejszających zużycie energii cieplnej,
- usprawnienie systemu wentylacji,
- ewentualne wprowadzenie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych.
-
Roboty budowlane, w wyniku których nastąpi wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania są działaniem technicznym ulepszającym środek trwały.
-
Koszty poniesione na ulepszenie środka trwałego — budynku zalicza się na zwiększenie jego wartości początkowej.
Rozdział III. Podstawy rozpoczęcia robót termomodernizacyjnych.
-
Rozpoczęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego przez Zarząd Spółdzielni następuje na podstawie pisemnego wniosku użytkowników lokali w budynku oraz ujęcia robót termomodernizacyjnych w planie termomodernizacji .
-
Po złożeniu wniosku przez użytkowników lokali, Zarząd Spółdzielni zleci opracowanie audytu energetycznego w celu wprowadzenia zadania do planu termomodernizacji.
-
Zarząd Spółdzielni przedstawi wszystkim użytkownikom lokali w danym budynku zakres przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i remontów wraz z planowanymi kosztami określonymi na podstawie audytu wstępnego oraz opłatami na pokrycie tych kosztów.
-
Zarząd Spółdzielni podejmie uchwałę w sprawie termomodernizacji budynku po spełnieniu następujących warunków:
-
zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą planu inwestycji termomodernizacyjnych
-
uzyskania zgody w formie pisemnego oświadczenia większości (ponad 50%) właścicieli, współwłaścicieli lokali oraz użytkowników lokali posiadających spółdzielcze prawa do lokali termomodernizowanej nieruchomości na rozpoczęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz sposób jego finansowania.
-
Realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego Zarząd Spółdzielni powierza wykonawcy wybranemu w drodze przetargu.
Rozdział IV. Finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
-
Termomodernizacja finansowana jest w całości ze środków własnych mieszkańców modernizaowanych budynków.
-
Koszty przedsięwzięć termomodernizacyjnych polegających na robotach budowlanych, związanych z ulepszeniem budynków ( modernizacją ) rozlicza się odrębnie na każdy budynek.
-
Koszty robót modernizacyjnych zwiększających wartość początkową budynku, obciążają wszystkie lokale mieszkalne i lokale o innym przeznaczeniu w budynkach objętych przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.
-
Sfinansowanie prac modernizacyjnych może nastąpić z:
-
kredytu bankowego realizowanego w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów,
-
innych środków.
W imieniu użytkowników lokali w danym budynku Spółdzielnia zaciąga kredyt bankowy, kredyt komercyjny bądź pożyczkę na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego budynku.
-
Okres spłaty zobowiązania kredytu bankowego wraz z odsetkami określa umowa z bankiem kredytującym.
-
Koszty robót towarzyszących, nie ujętych w kosztorysie robót termomodernizacyjnych ponoszone sa z funduszu remontowego.
Rozdział V. Szczegółowe zasady rozliczania kosztów związanych z termomodernizacją budynków.
-
Rozliczanie kosztów termomodernizacji dla poszczególnych lokali dokonuje się w dwóch etapach:
1) wstępnie — na podstawie audytu energetycznego,
2) ostateczne — po zakończeniu inwestycji.
-
Jednostką rozliczeniową służącą do obciążenia poszczególnych lokali kosztami przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu.
-
Opłaty obciążające poszczególnych użytkowników lokali w danym budynku z tytułu kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego gromadzone są na wskazanym przez Spółdzielnię koncie bankowym.
-
Podstawą ustalenia wysokości raty spłaty kredytu i odsetek będzie końcowe rozliczenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
-
Spłata kredytu następuje na podstawie uchwał Rady Nadzorczej.
-
Koszty termomodernizacji przypadające na mieszkanie, zajmowane na zasadzie spółdzielczego prawa do lokalu, zwiększają wymagany wkład mieszkaniowy lub budowlany, w takiej wysokości, w jakiej uczestniczy w nich członek poprzez wnoszenie comiesięcznych wpłat w wysokości i okresach ustalonych indywidualnie dla każdego budynku przez Zarząd i zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą.
-
Mieszkańcy, którym przysługuje odrębna własność lokali, obciążeni zostaną za prace termomodernizacyjne w wysokości i okresach obowiązujących członków Spółdzielni.
-
Mieszkańcy termomodernizowanych budynków zajmujący lokale bez tytułu prawnego, lub na podstawie umowy najmu zobowiązani są do uiszczania opłat za prace termomodernizacyjne w wysokości i w okresach obowiązujących członków Spółdzielni.
-
Użytkownicy lokali mogą jednorazowo dokonać spłaty kredytu przypadającego na dany lokal.
Rozdział VI. Inne postanowienia.
-
W przypadku powstania wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i podjęcia decyzji o zmianie zarządcy nieruchomości wszyscy właściciele prawa odrębnej własności lokali zobowiązani są do spłaty kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię, a przypadającego na ich lokale pod rygorem dochodzenia należności na drodze postępowania sądowego.
-
W przypadku sprzedaży mieszkania, w trakcie realizacji etapu termomodernizacji koszty tego etapu jak również następnych etapów zostają przeniesione na nowego nabywcę lokalu.
-
W przypadku zbycia lokalu w okresie spłaty kredytu, nabywca zobowiązany jest do spłaty pozostałej, niespłaconej przez zbywcę kwoty kredytu wraz z odsetkami i kosztami bankowymi, przypadającej na nabyty lokal.
Regulamin został uchwalony przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie Uchwałą Nr 7/2020 z dnia 30.04.2020 r.
Sekretarz Rady Nadzorczej Przewodniczący Rady Nadzorczej
…………………………….. …………………………………….
/Romualda Jarecka -Cieślak/ / Barbara Suwała /
Uchwała Nr 7/2020
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie
z dnia 30.04.2020 r.
w sprawie : uchwalenia jednolitego tekstu Regulaminu zasad przeprowadzania termomodernizacji budynków i rozliczania poniesionych kosztów w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie.
Na podstawie § 84 ust. 11 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie, uchwala się co następuje :
§ 1
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie uchwala tekst jednolity Regulaminu zasad przeprowadzania termomodernizacji budynków i rozliczania poniesionych kosztów w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie.
§ 2
Regulamin stanowi załącznik do uchwały.
§ 3
Uchwała obowiązuje z dniem podjęcia.
Z dniem podjęcia niniejszej uchwały, traci moc Regulamin zasad przeprowadzania termomodernizacji budynków i rozliczania poniesionych kosztów w Spółdzielni Mieszkaniowej w Sulechowie uchwalony Uchwałą Nr 35/2015 z dnia 03.12.2015 r.
Sekretarz Rady Nadzorczej Przewodniczący Rady Nadzorczej
…………………………………. ……………………………………….
/Romualda Jarecka - Cieślak/ / Barbara Suwała /